Vedeli ste, že svadobné šaty v minulosti nezvykli byť biele?

Biela ako farba nevinnosti a čistoty. Snehobiele rozprávkové šaty, ktoré sú dnes bežné, a inú farbu si na neveste nedokážeme predstaviť, neboli vždy „in“. V minulosti ale boli biele šaty považované za príliš obyčajné a absolútne nevhodné na takúto príležitosť.

Priekopníčkou bielych svadobných šiat je kráľovná Viktória, ktorá bielu revolúciu spustila až v roku 1840. Napriek tomu, že biele šaty teraz vyjadrujú čistotu a panenstvo, vtedajšiu spoločenskú vrstvu pobúrili, pretože boli biele a príliš jednoduché na vtedajšie pomery šľachty. Náročky sa vyhla kožušinám, zlatému vyšívaniu a výrazným farbám, ktoré boli pravidlom aristokratov. Jej svadobné šaty boli jednoduché, biele, zdobené krajkou a dokonca aj korunu vymenila za veniec z pomarančových kvetov a myrty, pričom vence obľubujú aj dnešné nevesty.

Viktóriine šaty spôsobili rozruch preto, že svadby boli ukážkou bohatstva, politických dohôd a okázalosti a nie o láske. Rodiny to vnímali ako príležitosť vyjadriť prostredníctvom neviest svoj vplyv.

Príklad pompéznosti a márnotratnosti pri výbere svadobnej garderóby je princezná Charlotte, ktorá mala v roku 1816 šaty prešívané striebrom za 10 – tisíc libier (dnes 1 milión eur), Margaret z Yorku mala na svojej svadbe v roku 1468 také ťažké šaty, že ich do kostola museli priniesť, nečudo, že keď sa kráľovná Viktória ukázala v jednoduchých šatách neostalo to bez povšimnutia a klebiet.

Otázkou ostáva prečo si ale Viktória zvolila práve bielu farbu šiat, ktorá jej dnes považovaná za tradičnú?

Dôvodov mala hneď niekoľko.

S vedomím, že správa o jej šatách obletí celý svet sa rozhodla nechať si šaty ozdobiť krajkou, aby podporila upadajúci krajkársky priemysel. Usúdila, že na bielej krajka vynikne najlepšie. A posledným dôvodom bol fakt, že svoje „áno“ chcela princovi Albertovi povedať, nie ako panovníčka, ale ako milujúca a milovaná žena.

Aké farby prevládali pred Viktóriou?

Treba poznamenať, že kráľovná Viktória nebola prvá, ktorá si obliekla biele svadobné šaty. Princezná Filipa si biele šaty obliekla už v roku 1406 keď hovorila svoje áno škandinánskemu kráľovi Erikovi. V roku 1558 mala taktiež oblečené biele šaty škótska princezná Mária, ktorá sa vydávala za budúceho kráľa Francúzska. Tá si túto farbu zvolila aj navzdory faktu, že biela bola vtey vo Francúzsku pre kráľovné farbou smútku.

V minulosti ženy namiesto bielych šiat nosili vo svoj veľký deň červené, tmavozelené, čierne..prevládali kožušiny či v zamat. Látky a kombinácie, ktoré znamenali, že deň svadobný je najvynímočnejším dňom nie len ich života, ale samozrejme najmä ich rodín. Svadba bola totiž spojením rodín..a  ich obchodov, prípadne zväzok dvoch mladých ľudí spojil dva štáty.

Netreba zabúdať ani na fakt, že biele šaty bolo ťažké udržovať biele (pri čistení najmä rukou) a dovoliť si ich nemohol len tak hocikto. Častokrát sa tak stali svadobnými šatami tie, ktoré boli považované za najkrajšie a najkvalitnejšie v šatníku nevesty. Takisto nebolo zvykom dať si ušiť svadobné šaty len na jednu príležitosť. Šaty sa potom nosili úplne bežne ako sviatočné. Akt svadby dokonca ani nemusel byť až takou veľkou udalosťou ako sa nám javí dnes. Častokrát stačilo na spečatenie zväzku aj podpísanie obchodného kontraktu.

Čo sa týka farieb – tak napr. v Aténach bolo zvykom mať svadobné šaty fialovej farby. Čierna farba šiat prevažovala u protestantov, tmavozelená signalizovala smútok za mladosťou, modrá bola farbou Panny Márie. Prevládala ale farba červená, pretože bola považovaná za farbu romantickú, farbu lásky (táto farba stále prevláda v Číne či Indii) a sexuality.

Biela krásna romantická róba a aj ideál svadby, aký vyznávame aktuálne teda neboli až také obvyklé ako sa môže na prvý pohľad zdať .

 

No a keďže móda prichádza a odchádza v cykloch, uvidíme.. možno sa raz dočkáme zmeny a biele šaty už nebudú hrať prím. 🙂

No čo nevestičky, trúfli by ste si na inofarebné šaty?

 

 

 

 

 

 

Ak nie, ešte vždy sa môžete odviazať pri výbere popolnočných šiat :))

 

 

 

 

 

10 základných otázok, ktoré si treba položiť pri plánovaní svadby

svadobny planovac

S plánovaním svadby prichádza niekoľko (desiatok 🙂 ) otázok, ktoré si je potrebné zodpovedať predtým ako sa do plánovačiek pustíte milé nevestičky. Pripravila som pre Váš celú kopu takýchto otázok, aby bolo od čoho sa odpichnúť – preto rozmýšľajte, uvažujte, kontemplujte a najmä sa uvoľnite, a popusť te uzdu svoje fantázii.

Chcela som Vás trošku potešiť nevestičky moje, tak som Vám pripravila dve malé pomôcky, aby som Vám trošku uľahčina plánovanie, chystanie, rozhodovanie sa.

Prvou užitočným pomocníčkom je taký malý svadobný plánovač.  Zíde sa Vám úplne na začiatku keď si budete chcieť utriasť časový plán a mať prehľad a top time-management ( 🙂 ).

Taktiež si môžete zapísať svoje myšlienky do svadobný nápadovač, treba si predsa utriediť troška myšlienky 🙂 Nápadovač je teda mojím druhým darčekom pre Vás. Po prečítaní tohto článku, kde na teba vychrlím triliardu otázok – to budete naozaj potrebovať.

Pripravené?

Jedna otázka je tá najzásadnejšia a na tej sa treba s budúcim manželom dokonale zhodnúť:

1.Aký máme rozpočet? 🙂

svadobny rozpocet

Odtiaľ sa dá krásne posunúť na otázky dátumu, milovaného ročného obdobia a samotného miesta svadby.

Svadba môže stáť 3000EUR aj 30 000EUR.

Fantázii sa naozaj medze nekladú.

 

2. Ročné obdobie

Jedno z najväčších starostí pri plánovaní svadby je – POČASIE. Na jar fúka, v lete je horko, na jeseň prší a v zime je prekvapivo zima. 🙂 Každé jedno ročné obdobie má svoje výhody a nevýhody. Vždy ale rátajte s nepriaznivým počasím, o to viac budete pripravení 🙂

Ročné obdobie teda veľmi zaváži. Okrem toho, že ovplyvní či budete mať svadbu vonku alebo vo vnútri, vie ovplyvniť aj samotné menu (sezónnosť) a výzdobu (farby, kvetinové variácie).

Alebo si proste stanovíte SVOJ dátum – čísla, ktoré budú pre Vás znamenať najviac na svete a zabudnete vtedy, že je vonku nejaké počasie 🙂

Inak – ak už máte dátum – rozpošlite „save the dates“ 🙂 aby na Vás mysleli.

3. Obrad

Kresťanský alebo klasický obrad? :O  Ak budete mať svadbu v kostole – čaká Vás výber oddávajúceho a účasť na svadobných prípravách. Čo to sme si už popísali v predchádzajúcom blogu 🙂 Netreba zabudnúť na xy byrokratických postupov s tým spojených. Takisto svadba na mestskom úrade má čo to do seba. Nemusí to byť suchopádna úradnícka svadba – videli ste napríklad sobášnu miestnosť v Banskej Štiavnici? :O

Máte možno obľubeného pána farára – bude mať na Vás čas?

4. Štýl alebo téma svadby. Bude to tradičná alebo exotická svadba? Severská alebo netradičná? S

star wars svadba

programom či bez? Star Wars alebo Marvel téma?

Aké farby chcete mať na svadbe? Je s tým spojená nejaka špeciálna príprava? Možno kapela?

Čo teda bude s výzdobou?  Bude v jednej farbe (napr tyrkysová alebo bude kombináciou Vašej obľúbených? 🙂 )

Chcem si výzdobu objednať alebo vyrobiť?

Chcete vyzdobiť aj kostol či obradnú sieň? Čo miesto hostiny – stoly, stoličky, kvety, dekorácie, výzdoba v samotnej miestnosti…a keď už sme na hostine – ako bude vyzerať sedenie v sále?

5. A je to tu. Koho pozvať?

K tejto otázke len v krátkosti  – pozvite yi tých, bez ktorých si Váš deň neviete predstaviť. O to ľahšie sa Vám bude robiť aj zasadací poriadok 🙂

Kto bude svedkom? Budú aj družičky? (čo s ich šatami? :O ) Družbovia?

svadobny planovacČo ak sa svadba koná v inom meste? Kde budú hostia bývať? Veľa párov zvoliť variant hotela s veľkou svadobnou sálou, pretože tam vedia ubytovať hostí a tí to zároveň nemajú ďaleko 🙂 (aj taká svadba na pláži toto poskytuje :D)

Kto budu svedkovia? Chcete aj družičky?

Ešte jednu vec je nevyhnutné si rozmyslieť – chcete mať na svadbe deti?

6. Všade samé šaty, make-up, obleky a obrúčky..

Požičať alebo ušiť na mieru? Šaty pre družičky? Zlato striebro alebo diamany? Popolnočné šaty?

Tak veľa možností a tak málo časuu.. 🙂

7. Program? Tradície? Odobierka?

star wars svadba
star wars svadba

Prvý tanec? Improvizácia alebo tanečná škola? Koľko tancov?

Niečo modré, staré a požičané?

Vymyslíte si vlastný program alebo to necháte na starejšího? Chcete hry? Krájanie torty? Kedy bude čepčenie?

A čo napr. svadobné darčeky – pre svadobných rodičov, pre svedkov či družičky, pre hostí? Čo bude obsahovať výslužka? Vínko alebo pálené? 🙂

8.  Svadobní dodávatelia.

Plánujete svadobné fotenie? Viete, že existuje rande fotenie, fotenie zásnubné a fotenie svadobné? 🙂 (počet fotení závisí od toho ako sa radi fotíte 🙂 ) Zásadná otázka, ktorá nabúra rozpočet je aj Vaša túžba po kamerovom zázname zo svadobného dňa.

Ďalší svadobní dodávatelia: catering,, kameraman, makeup artista, vlasy, krajčírka, floristka, kapela alebo DJ, pekárka

Tlačoviny: pozvánky, menu, menovky, magnetky, svadobné noviny, save the dates (tie môžu byť aj online)

9. Rozlúčka so slobodou 🙂

Alebo decentná party? Keď nie nakloneá šialenej rozlúčke v podobe litrov alkoholu v meste a striptérom ako polnočným prekvapení, tak #bridalshower štýl je to pravé orechové pre teba. Príjemná party s blízkymi spojená s odovzdávaním malých darčekov a hrami.  

10. Zvládnem to celé zorganizovať sama?

Tak toto je úplne adekvátna otázka. Nie každý má toľko času a možností koľko by možno chcel a nie každá nevestička sa vyžíva v chystaní a plánovaní.  🙂 Samozrejme, vždy je možné sa aj rozhodnúť si pomôcť a organizáciu veľkého dňa zveriť napr. aj profesionálnej Družičke.

Áno, môže toho byť veľa.

Môže to celé vzbudzovať možno trošku hrôzu, áno môže sa to zdať unavujúce. Aj také pocity sú normálne 🙂 No pevne verím tomu, že všetko hravo zvládnete.  🙂

Nezabúdajte sa odmeňovať. Uvoľniť sa, nestresovať sa – doprajte si masáž alebo výlet.

relax pri svadbe

Pre inšpirácie tipy a triky naozaj odporúčam sledovať manžetový Instagram.Dajte follow a už neprídete o žiadne novinky zo sveta svadobného.

instagram logo

 

Zdroj pre fotografie v blogu: unsplash.com