Biela ako farba nevinnosti a čistoty. Snehobiele rozprávkové šaty, ktoré sú dnes bežné, a inú farbu si na neveste nedokážeme predstaviť, neboli vždy „in“. V minulosti ale boli biele šaty považované za príliš obyčajné a absolútne nevhodné na takúto príležitosť.
Priekopníčkou bielych svadobných šiat je kráľovná Viktória, ktorá bielu revolúciu spustila až v roku 1840. Napriek tomu, že biele šaty teraz vyjadrujú čistotu a panenstvo, vtedajšiu spoločenskú vrstvu pobúrili, pretože boli biele a príliš jednoduché na vtedajšie pomery šľachty. Náročky sa vyhla kožušinám, zlatému vyšívaniu a výrazným farbám, ktoré boli pravidlom aristokratov. Jej svadobné šaty boli jednoduché, biele, zdobené krajkou a dokonca aj korunu vymenila za veniec z pomarančových kvetov a myrty, pričom vence obľubujú aj dnešné nevesty.
Viktóriine šaty spôsobili rozruch preto, že svadby boli ukážkou bohatstva, politických dohôd a okázalosti a nie o láske. Rodiny to vnímali ako príležitosť vyjadriť prostredníctvom neviest svoj vplyv.
Príklad pompéznosti a márnotratnosti pri výbere svadobnej garderóby je princezná Charlotte, ktorá mala v roku 1816 šaty prešívané striebrom za 10 – tisíc libier (dnes 1 milión eur), Margaret z Yorku mala na svojej svadbe v roku 1468 také ťažké šaty, že ich do kostola museli priniesť, nečudo, že keď sa kráľovná Viktória ukázala v jednoduchých šatách neostalo to bez povšimnutia a klebiet.
Otázkou ostáva prečo si ale Viktória zvolila práve bielu farbu šiat, ktorá jej dnes považovaná za tradičnú?
Dôvodov mala hneď niekoľko.
S vedomím, že správa o jej šatách obletí celý svet sa rozhodla nechať si šaty ozdobiť krajkou, aby podporila upadajúci krajkársky priemysel. Usúdila, že na bielej krajka vynikne najlepšie. A posledným dôvodom bol fakt, že svoje „áno“ chcela princovi Albertovi povedať, nie ako panovníčka, ale ako milujúca a milovaná žena.
Aké farby prevládali pred Viktóriou?
Treba poznamenať, že kráľovná Viktória nebola prvá, ktorá si obliekla biele svadobné šaty. Princezná Filipa si biele šaty obliekla už v roku 1406 keď hovorila svoje áno škandinánskemu kráľovi Erikovi. V roku 1558 mala taktiež oblečené biele šaty škótska princezná Mária, ktorá sa vydávala za budúceho kráľa Francúzska. Tá si túto farbu zvolila aj navzdory faktu, že biela bola vtey vo Francúzsku pre kráľovné farbou smútku.
V minulosti ženy namiesto bielych šiat nosili vo svoj veľký deň červené, tmavozelené, čierne..prevládali kožušiny či v zamat. Látky a kombinácie, ktoré znamenali, že deň svadobný je najvynímočnejším dňom nie len ich života, ale samozrejme najmä ich rodín. Svadba bola totiž spojením rodín..a ich obchodov, prípadne zväzok dvoch mladých ľudí spojil dva štáty.
Netreba zabúdať ani na fakt, že biele šaty bolo ťažké udržovať biele (pri čistení najmä rukou) a dovoliť si ich nemohol len tak hocikto. Častokrát sa tak stali svadobnými šatami tie, ktoré boli považované za najkrajšie a najkvalitnejšie v šatníku nevesty. Takisto nebolo zvykom dať si ušiť svadobné šaty len na jednu príležitosť. Šaty sa potom nosili úplne bežne ako sviatočné. Akt svadby dokonca ani nemusel byť až takou veľkou udalosťou ako sa nám javí dnes. Častokrát stačilo na spečatenie zväzku aj podpísanie obchodného kontraktu.
Čo sa týka farieb – tak napr. v Aténach bolo zvykom mať svadobné šaty fialovej farby. Čierna farba šiat prevažovala u protestantov, tmavozelená signalizovala smútok za mladosťou, modrá bola farbou Panny Márie. Prevládala ale farba červená, pretože bola považovaná za farbu romantickú, farbu lásky (táto farba stále prevláda v Číne či Indii) a sexuality.
Biela krásna romantická róba a aj ideál svadby, aký vyznávame aktuálne teda neboli až také obvyklé ako sa môže na prvý pohľad zdať .
No a keďže móda prichádza a odchádza v cykloch, uvidíme.. možno sa raz dočkáme zmeny a biele šaty už nebudú hrať prím. 🙂
No čo nevestičky, trúfli by ste si na inofarebné šaty?
Ak nie, ešte vždy sa môžete odviazať pri výbere popolnočných šiat :))